Avra

Płyta „AVRA” (2011 rok, EMI Music Poland) – to wspólna produkcja Mai Sikorowskiej i zespołu Kroke, zaśpiewana w całości w języku greckim. Dziewczyna śpiewająca po grecku. Zespół czujący bezbłędnie etniczne klimaty. Bałkany i Orient, Morze Śródziemne z jego wyspami, nieparzyste rytmy i melizmaty tworzą razem świat niezwykły. Świat egzotyczny, ale nie egzotyką rodem z taniego obrazka. To jest muzyka pozostająca w pamięci na długo, płynąca z jej źródeł. Udajcie się z nimi w podróż tam, gdzie miłość to wiersz miłosny, a nienawiść to pchnięcie nożem.

Teledysk "To diko mou paploma"

Kroke

KROKE zostało założone w 1992 roku w Krakowie („Kroke” znaczy w języku yiddish „Kraków”) przez trzech przyjaciół, absolwentów Akademii Muzycznej. Początkowo zespół grał muzykę bardzo mocno osadzoną w tradycji klezmerskiej, by z czasem wzbogacić ją o elementy jazzu i „world music”, tworząc swój własny, charakterystyczny styl. W ciągu 15 lat działalności KROKE nagrało 7 autorskich płyt, z których dwie zostały nominowane do Nagrody Niemieckiej Krytyki Płytowej, a jedna – „Sounds of the Vanishing World” – otrzymała tę nagrodę w 2000 r.

Swój pierwszy koncert poza granicami Polski KROKE zagrało w 1993 roku w Jerozolimie podczas uroczystości Survivors Reunion, na zaproszenie Stevena Spielberga. Od tego czasu zespół zdobył sobie wierną publiczność w krajach całej Europy. Koncerty na prestiżowych festiwalach WOMAD czy North Sea Jazz Festival zaowocowały współpracą m.in. z Peterem Gabrielem oraz z charyzmatycznym skrzypkiem Nigelem Kennedym, z którym KROKE nagrało przebojową płytę „East Meets East”.

Skład zespołu

Jerzy Bawoł – akordeon
Tomasz Kukurba – altówka
Tomasz Lato – kontrabas
Gościnnie:
Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne